95 let založení loutkového divadla

Načítám Akce

Ahoj děti a kamarádi.

Já jsem Kašpárek z loutkového divadla Lomnice nad Popelkou .

V tomto roce 2021 slavíme 95 let od založení našeho loutkového divadla. Tolik let nám je a některým možná ještě možná o dost více. Řeknu Vám něco z nejstarších dochovaných záznamů:

V roce 1926 se členové Sokola rozhodli obnovit starší přenosné Alšovo divadélko a vznikl tak sokolský loutkářský kroužek.

První představení 2.5.1926 se jmenovalo Pomocný a strašidlo a za výtěžek 435,62 Kč mohlo jet 22 žáků na VIII. Všesokolský slet do Prahy.

 Prvním principálem se stal Karel Holendr, Kašpárka vodil Mirko Ryšavý, scénu maloval místní malíř pan Sucharda, z dalších nadšených loutkářů jmenujme p. Jínu, Procházku, Kaplana, Pospíšila atd.

Protože se divadlo hrálo v sokolovně na velkém sále a muselo se pokaždé bourat, podařilo se roku 1929 při přestavbě sokolovny umístit so galerie stálé loutkové divadlo.

Hrálo se téměř každou neděli až do roku 1941, kdy byla tělocvičná jednota Sokol rozpuštěna a sokolovna zabrána nacisty.

31.3.1941 bylo poslední představení – Čertův švagr. Odvážný Mirek Ryšavý ml. Se svým dědou Brádlerem se po žebříku vloupal do uzamčeného divadélka už po zabrání Němci a z 1. patra zachránil a uschoval loutky, aby nebyly odvezeny pro německé děti.

Za okupace – 25.8.1942 vznikla velkým úsilím loutkářů ( Pepa Bláha, Mirek Škoda, Jirka Jedlička) „Loutkový scéna mladých“. Schovali staré loutky na Rváčově v hospodě „U Těhniků“, opravili je, tesař pan Dlouhý postavil scénu a hráli v zapůjčeném sále u Šteklů na Karlově. Vedoucím a režisérem se stal Mirko Ryšavý.

První představení – 6.12.1942 – Kašpárek pilotem. Bohužel se několik nadšených loutkářů nevrátilo z koncentračních táborů – Mirko Ryšavý, Jan Pospíšil, Jan Niesner, Jaromír Vitvar.

 

Po válce byla zahájena činnost LD v říjnu 1946 (20.10.1946 – pohádka Koření z Černého vrchu). V roce 1952 přešla místní tělocvičná jednota Sokol do Technolenu a v roce 1954 převzal LD závodní klub ROH Technolen (28.2.1954 – první představení Kašpárek a ježibaby). Dlouholetým principálem byl pan Jaroslav Kaplan.

A hrálo se a hrálo se a hrálo se až do roku 1974, kdy se loutkové divadlo z galerie sokolovny kvůli opravě budovy přestěhovalo do klubu JKP na náměstí a hraje se stále s historickými loutkami.

23.3.1974 – první představení Čert a Káča.

Po této pohádce získal loutkový soubor od zřizovatele nové loutky z Unanova u Znojma, které hrají dodnes. Dlouholetým principálem zde byl Miloslav Sůva..

Staré historické loutky byly uschovány v archivu a používány pouze při výročkích a slavnostních příležitostech.

V roce 1985 –byl sestaven nový mládežnický soubor pod vedení Ládi Sůvi, který převzal štafetu loutkového divadla. Někteří členové jsou v LS dodnes.

LS působil v JKP na náměstí až do roku 1989, kdy sehrál poslední představení 1.5.1989 – Pilulky čaroděje Dobroděje. V tomto roce už se v Živnodomě chystají nové prostory, byla přislíbena jedna velká místnost pro loutkové divadlo. A tak končí další éra loutkového divadla v JKP.

Období přestavby a stěhování skončilo v roce 1992, kdy byla sehrána první pohádka v Živnodomě – Švec a Čert. Novým zřizovatelem se stal DDM „Sluníčko“. Dále pak každý rok 4 – 5 pohádek až do roku 2009, kdy došlo k celkové rekonstrukci zámku. Loutkové divadle se stěhuje do půdních prostor DDM „Sluníčko“.  Hrálo se v improvizovaných podmínkách na přenosné scéně až do roku 2012.

Novou sezónu 2012 jsme začínali už v nově zrekonstruovaném zámku pohádkou Hrnečku vař a potom velkou pohádkou Plaváček a Královna víl.

Díky projektům DDM „Sluníčko“ má loutkový soubor Popelka kvalitní technické, materiální a akustické vybavení a na zámku vynikající zázemí.

Nejnovějším členem LD je od roku 2015 krásný tříhlavý drak.

Vedle LS Popelka od roku 2010 pracuje loutkářský kroužek Rarášci, který je určen pro děti od 4.let.

SVČ Sluníčko (dříve DDM) získalo finanční prostředky v projektu opravy historických loutek z grantu Libereckého kraje v roce 2014. Došlo tak k restaurování všech dochovaných historických loutek a nyní je můžete vidět v zámecké mini galerii každý den.

V současné době se loutkářský soubor Popelka schází každé úterý od 18 hodin na zámku na své domovské scéně. Má 12 členů. A pokud vás umění loutkového divadla zajímá, rádi vás uvítají ve svém souboru. A to jak děti, tak i dospělé.

 

www.svclomnice.cz

 

 

 

 

 

 

 

Přejít nahoru